Terapia przeciwobrzękowa
Czym jest obrzęk limfatyczny?
Obrzęk limfatyczny to płyn gromadzący się poza naczyniami krwionośnymi na zewnątrz komórek. W celu określenia wielkości obrzęku dokonuje się pomiarów obwodów kończyn, sprawdza się konsystencję obrzęku, ocenia wygląd skóry i jej przesuwalność.
Przyczyny powstawania obrzęków mogą być różne. Zalicza się do nich między innymi:
- czynniki genetyczne
- choroby pasożytnicze, infekcje
- operacyjne leczenie nowotworów np. piersi (mastektomia), powikłania radioterapii
- inne zabiegi chirurgiczne (obrzęk pooperacyjny)
- urazy
- stany zapalne
- niektóre leki
- choroby nerek, serca, krążenia, cukrzyca, alergie, choroby reumatoidalne
Warto odróżnić też obrzęk patologiczny od fizjologicznego jak np. te pojawiające się w przebiegu ciąży, podczas cyklu menstruacyjnego czy powstające z przeciążenia.
Obrzęk żylny
Przyczyną obrzęku żylnego są niewydolne naczynia żylne (niewydolność żylna). Można tutaj zaobserwować widoczne żylaki, teleangiektazje (tzw. pajączki) i przebarwienia skórne. Czynniki, które będą sprzyjały powstawaniu obrzęków żylnych to między innymi:
- praca siedząca lub stojąca
- przyjmowanie środków antykoncepcyjnych
- ciąża
- otyłość
- brak aktywności fizycznej
- palenie papierosów
Wyróżniamy także postać mieszaną czyli obrzęk żylno- limfatyczny.
Obrzęk tłuszczowy/ lipoidalny (lipoedema)
Jest to nienaturalne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie. Obrzęk tłuszczowy częściej dotyczy kobiet i występuje zwłaszcza w okresie pokwitania, ciąży z połogiem i w okresie menopauzy. Zawsze należy różnicować go z nadwagą! Obrzękiem tłuszczowym mogą być dotknięte zarówno kończyny dolne jak i górne.
Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa
Drenaż limfatyczny
Usprawnia przepływ limfy, stymuluje pracę układu limfatycznego i naturalny ruch, który odbywa się w naczyniach limfatycznych (limfangiomotoryka) co powoduje likwidację obrzęku i przeciwdziała ich powstawaniu. Manualny drenaż limfatyczny polega na wykonywaniu delikatnych ruchów dłońmi o niewielkiej sile nacisku, tak aby nie doprowadzić do zaczerwienienia i przegrzania okolicznych tkanek.
Kinezyterapia
Poprzez terapię ruchem i aktywizację mięśni zwiększamy działanie pompy mięśniowej oddziałującej na naczynia limfatyczne. Każdy program ćwiczeń musi być indywidualnie dopasowany do osoby uwzględniając przy tym ogólny stan zdrowia, wiek oraz choroby współistniejące.
Kompresjoterapia
Stosowanie kompresji (bandażowanie, odzież kompresyjna) zmniejsza ponowny napływ płynu a to z kolei utrwala efekty wykonanego drenażu limfatycznego i wspiera redukcję obrzęku. Stosuje się ją także jako profilaktykę przeciwzakrzepową przy długich podróżach, uczuciu ciężkości nóg czy u kobiet w ciąży. Wyróżniamy różne rodzaje kompresów dlatego na wizycie udzielę Ci już szczegółowych informacji.
Pielęgnacja skóry
Niezwykle ważna jest higiena skóry oraz jej nawilżanie i natłuszczanie po to, by przeciwdziałać rozwojowi infekcji. Należy także chronić skórę przez ukąszeniami, zadrapaniami, oparzeniami ponieważ nawet najmniejsze uszkodzenie skóry może skutkować infekcją i pogorzeniem stanu obrzęku jak i pacjenta.
Przed terapią przeciwobrzękową niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu w celu wyeliminowania przeciwwskazań. Następnie dokonuje się oceny obrzęku oraz wykonuje pomiary obwodów kończyn w celu kontroli obrzęku.
Niekiedy wymagane jest wykonanie specjalistycznych badań dodatkowych.